Yarı Başkanlık Modelleri
Bookmark and Share
Karşılaştırmalı Siyaset Başkanlık ve Parlamenter Sistemler Işığında

Yarı Başkanlık Modelleri

Türkiye’de 2007 yılında yapılan Anayasa değişiklikleri, o dönemde yapılan tartışmaların çok ötesinde bir değişime kapı aralamıştır. Değişikliklerle, 1982 Anayasası’nın başlattığı, Türkiye’deki sistemin ne kadar parlamenter olduğu tartışması yerini, yarı başkanlık sistemine geçilip geçilmediği ve bunun doğurabileceği sorunlara bırakmıştır. Değişiklikler, aynı zamanda 1982 Anayasası’nın içerdiği boşluklar ve sorunlu yönlerin daha ciddiye alınmasını sağlamış ve Türkiye’de sistem tartışmalarını yeni bir boyuta taşımıştır.

İçinde bulunduğumuz dönem, parlamenter, başkanlık veya yarı başkanlık konusundaki tartışmaları teori ve olasılık düzeyinden çıkarmış, artık bir karar alınması zorunluluğunu kamuoyunun gündemine getirmiştir.

Bu kitap, yeni anayasa yapımı, başkanlık, yarı başkanlık sistemleri gibi konuların tartışıldığı bu günlerde, başkanlık ve yarı başkanlık modelleri ile yönetilen örnekler üzerinden, modellerin olumlu ve olumsuz taraflarını tartışmakta, ülkemiz özelinde ise başkanlık, yarı başkanlık modellerinin uygulanabilirliğini ve muhtemel uygulama avantaj ve dezavantajlarını incelemeye çalışmaktadır.

Liste Fiyatı : 20,00 TL
pdf
Barkod:9789944105453
Boyut:13.5x21cm
Sayfa Sayısı:352
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2013 Temmuz
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:Kitap Kağıdı
Dili:TürkçeBu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Haluk Alkan

Yazar hakkında

Prof. Dr. Haluk Alkan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesidir. Karşılaştırmalı siyaset ve Türk siyasal hayatı konularında çalışmakta ve bu alanlarda yayımlanmış çok sayıda bilimsel makale ve kitabı bulunmaktadır. ALKAN’ın yayınlanmış kitapları şunlardır: Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde Siyasal Hayat ve Kurumlar (USAK Yayını, Ankara, 2011), Osmanlı Liberal Düşüncesi -Atila Doğan ile birlikte- (İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayını, İstanbul, 2010), Azerbaycan Paradoksu (USAK Yayını, Ankara, 2010), Yerel Siyasetin Dönüşümü -İ. Ethem Taş ile birlikte- (Kesit Yayınları, İstanbul, 2007).

Barkod:9789944105453
Boyut:13.5x21cm
Sayfa Sayısı:352
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2013 Temmuz
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:Kitap Kağıdı
Dili:Türkçe
Kapat