Siyasetin Sosyolojisi
Bookmark and Share
Etiketler:
Mustafa Aydın   

Siyasetin Sosyolojisi

Bir Sosyal Kurum Olarak Siyaset
  • Genel olarak Siyaset ve Siyaset sosyolojisi.
  • Siyaset kurumunun tarihsel gelişimi.
  • Süreç ve Yapı arasında Siyaset: Seçkinler ve bürokrasi.
  • Siyasetin Yapısal Öğeleri: Devlet, Ulus ve Kamusallık.
  • Siyasette meşruiyet, İdeoloji ve Din.
  • Siyasal Katılım, Partiler ve Seçimler.
  • Türkiye’de Siyasal hayat.
  • Siyasal Sistemler ve Siyasal Konumlar.
  • Değişim sürecinde siyaset ve toplumlar.

Herkes siyasetle fiilen ilgilenmese de siyaset herkesin sorunudur. Valery Tarsis’in dediği gibi “Biz siyaset ile ilgilenmesek de siyaset bizimle bir şekilde ilgilenmektedir”. Öyle görünüyor ki modern dönemlerde siyaset bazı sıkıntılarına rağmen daha yaygın ve daha öncelikli bir sorun olarak gözükmekte ve herkesi her şeyi ile kapsamaya çalışmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında siyaseti az veya çok herkesin tanıması gerekiyor.

Bu kitap akademik bir ortamda ele alınmışsa da deyim yerindeyse yalnızca erbabını ilgilendiren bir metin konumunda bırakılmamıştır. Dili ve konularını ele alışı itibariyle sade tutularak daha geniş bir kesime hitap etme amaçlanmıştır.

İlke olarak da önce işin teorik çerçevesi çizilip, bilimin sınırları içinde kalan eleştirel analize özen gösterilmiş, mümkün olduğunca da kendi siyasal dünyamızdan örneklendirilmeye çalışılmıştır. 

Liste Fiyatı : 20,00 TL
Barkod:9789753521659
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:312
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2005
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:TürkçeBu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Mustafa Aydın

Yazar hakkında

1950 Konya doğumlu ve yine Konya Yüksek İslâm Enstitüsü mezunu. İki yıl İstanbul’da basın¬da ve beş yıl da orta öğretimde öğretmen olarak çalıştıktan sonra 1985 yılında Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak geçti. Din Sosyolojisi alanında, 1987 yılında Yüksek Lisans, 1991 yılın¬da da doktorasını tamamladı. Kurumlar Sosyolojisi alanında 2005’te Doçent, 2010 yılın¬da da Profesör oldu. Hâlâ aynı bölümde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Mustafa Aydın’ın Umran, Bilgi ve Hikmet, Tezkire, Stratejik Düşünce gibi değişik dergilerde yayınlanmış pek çok makalesinin yanında İslâm’ın Tarih Sosyolojisi, Siyasetin Sosyolojisi, Bilgi Sosyolojisi, Moderniteye Dışarıdan Bakmak, Gençliğin Sosyal ve Dini Değerleri, Kur’ani Kavramlar, Güncel Kültürde Temel Kavramlar adlarını taşıyan kitap¬ları vardır.

Yazarın diğer kitapları

Barkod:9789753521659
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:312
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2005
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:Türkçe
Kapat