Mühendislik Ekonomisinin Temelleri
Bookmark and Share

Mühendislik Ekonomisinin Temelleri

Mühendislik Ekonomisi, genel olarak, harcanacak paraya daha fazla gelir temin edecek alternatiflerin değerlendirilmesiyle ilgilenir ve bütün mühendislik öğrencileri için gereklidir; çünkü gerçek hayattaki uygulamalarla ilgilidir. İşletmelerin başarılarında makroekonomik ve finansal yeterlilik ana faktörler olsa da Mühendislik Ekonomisi, mal ve/veya hizmet üretiminde mühendislerin karar vermeden önce iki defa düşünmelerini ve işletmelerinin başarılı ve kârlı olması için daha rasyonel karar vermelerini sağlar.
Mühendislik Ekonomisi, genellikle paranın zaman değeri, maliyet analizleri, faiz oranları, nakit akışları, analiz metotları (şimdiki değer, gelecek değer, yıllık değer, iç kârlılık oranı, dış kârlılık oranı vb.), yenileme analizleri, amortisman  vb. konuları işler. Dersin disiplinler arası yapısı, mühendislerin, ekonomik sistemin işleyişini anlamasına ve doğru karar vermesine yardımcı olur.
Kitapta, yukarıda belirtilen konulara ilâveten günümüzdeki uygulamalarda ihtiyaç duyulan kamu sektörü, risk analizleri, yenileme analizleri, ekonomideki/döviz kurlarındaki dalgalanmalar, karar analizleri ve doğrusal programlama konuları detaylı bir şekilde incelenerek, gerçek hayattan çok sayıda örnekle desteklenmiştir. Bazı problemler, hem geleneksel metotla hem de Excel ile çözülmüş, böylece okuyucunun, farklı çözüm yöntemlerini görmesi sağlanmıştır.
Kitap, mühendislik öğrencilerinin, mühendislerin ve iş hayatındaki herkesin faydalanabileceği nitelikte olup, mümkün olduğu kadar sade bir dille yazılmış ve okuyucunun yabancı kaynakları kullanırken faydalanması için sonuna, alandaki önemli terimleri içeren Türkçe-İngilizce Lügatçe eklenmiştir.

Liste Fiyatı : 70,00 TL
Barkod:9786059608114
Boyut:15 x 23 cm
Sayfa Sayısı:720
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2017
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:Kitap Kağıdı
Dili:TürkçeBu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

İ. Mete Doğruer

Yazarın diğer kitapları

Barkod:9786059608114
Boyut:15 x 23 cm
Sayfa Sayısı:720
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2017
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:Kitap Kağıdı
Dili:Türkçe
Yazarın diğer kitapları
Kapat