Modern Toplumun Çözümlenmesi
Bookmark and Share
Etiketler:
Sosyoloji    Modern    Toplum   

Modern Toplumun Çözümlenmesi

  • Modern insan özgür müdür?
  • Modern toplumlarda insanın mutluluğu artmış mıdır?
  • Modern yaşam tarzı insan doğasına uygun mudur, yoksa insanlar bir yabancılaşmışlık durumunda mı yaşamaktadır?
  • Modern zamanlarda insanlığın şahit olduğu yıkıcılığın kaynakları nelerdir?
  • İnceleme konusu insan olan sosyal bilimciler konusu karşısında objektif olabilir mi, objektif olmalı mıdır?
  • İnsanların yabancılaştığı sağlıksız bir toplumdan sağlıkla topluma geçmenin bir yolu var mıdır; bilim bu süreçte işlevsel olabilir mi?

20. yüzyılın önemli bir düşünür ve bilim adamı olan Erich Fromm, bir aydın sorumluluğuyla yarım yüzyıldan fazla bir süre yukarıdaki soruları gündemde tutmaya ve cevaplandırmaya çalışmıştır. Bu kitap, sosyal bilimcilerin, toplumsal olayların gözlemcisi olmaktan öte, insani sorumlulukları olduğunu hatırlatan Fromm’un sesini kalıcı kılma çabalarına küçük bir katkıdır.   

Fromm, yirminci yüzyılın refah toplumunun insanını ‘homo consumens’ (tüketen insan) olarak tanımlar. Bu yeni insanın dini tüketim, mabetleri ise, büyük alış-veriş mağazalarıdır. Çağdaş insan kendisi ile baş başa kalmaktan korkmaktadır. Çağdaş insan için eğlence tüketim demektir. Eğlenceden aldığı zevk ise harcamış olduğu paranın miktarı ile ölçülmektedir.

Fromm, çalışmalarında çağdaş insanın bunalımının psikolojik ve sosyolojik temelleri üzerinde durmuştur. Sorunun çözümünü ise insanın içsel aydınlanması ile toplumun bilimsel, teknolojik, ekonomik ve siyasal dönüşümünde görmektedir. Din, felsefe ve bilim çevrelerinin işbirliği yapmasını; bilim adamlarının araçsal rasyonalite yerine ‘hakikat’e ve insan doğasına uygun bir rasyonelliği benimsemelerini; teknoloji alanında kârlı ve mümkün olan her şeyin yapılmasını meşru gören anlayışın yerini, insani gelişime ve tür olarak insanlığı korumaya değer veren bir anlayışa bırakmasını, ‘yeni toplum’a giden yolda önemli adımlar olarak görmektedir.

Liste Fiyatı : 15,00 TL
Barkod:9789753522229
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:294
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2005
Kapak Türü:Karton
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:TürkçeBu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Cevat Özyurt

Yazarın diğer kitapları

Barkod:9789753522229
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:294
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2005
Kapak Türü:Karton
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:Türkçe
Kapat