Kutsalın Serüveni
Bookmark and Share
Etiketler:
Kutsal   

Kutsalın Serüveni

Modern ve Posmodern Süreçte Dinin Sosyolojik Açılım İmkanı
  • Din Kutsal Olan mıdır?
  • Dinin bir kapsamı ve alanı var mıdır?
  • Din dilinin anahtar kavramı olan Tanrı hakkındaki tasarımlar ile toplumsallıklar arasında bir paralellik bulunmakta mıdır?
  • Modern dönemdeki sekülerleşme sürecinden din hangi boyutta etkilenmiştir.?
  • Bir fenomen olarak din, bugün hangi formlarda nasıl tezahür etmektedir?
  • Dinin kendisini tanımı, din tanımlarında ne ölçüde yer almaktadır.
  • Yaşanan sosyal olaylarda dinin aktüel önemi ve etkisi ne düzeydedir?
  • Bu bağlamda din bir açılım imkânı sunmakta mıdır?

Bu kitap, yukarıdaki sorulardan beslenerek modern dönemde kutsalla özdeşleştirilen din olgusunun serüvenini açılım parantezinden ve din sosyolojisinin perspektifinde görmeye çalışmaktadır.

Dolayısıyla “din” ve “toplum”, bu çalışma boyunca, kimi zaman diğer alanlara sarkmalar olsa da, düşünsel dünyanın izlerinin sürüldüğü iki temel alan olarak ortaya çıkmaktadır.

Özellikle modern zamanlarda yeni konumlandırılış ve tanımlanış biçimine de bağlı olarak “din” olgusunun, hala ayrıcalıklı konumunu sürdürdüğü, tüm toplumsallıkların çözümlenişinde başat unsur olarak yerini aldığı, bilhassa son birkaç yüzyıldır yaşanan kaos, kırılma, değişim, dönüşüm ve alt-üst oluşların ana problematiklerinden birini oluşturduğu dikkate alındığında, geleceğin inşasında dinin denklemin neresinde yer alacağı ve hangi toplumsallıklara zemin hazırlayacağı soruları, bugün de din-toplum bağlamında yeni perspektiflerin geliştirilmesi açısından güncel önemini korumaktadır ve bu çalışma, dinin bu aktüel önemine dikkat çekmektedir.

Daha çok “imkan” kavramı etrafında yoğunlaşan bu kitap, kendi imkanlarını yoklamadan düşünsel temellendirme girişiminin boyutlarını görmeye ve olabilirliğini sorgulamaya çalışmakta, özellikle Aydınlanma’dan bu yana ajandamıza taşınan kavramlarla inşa edilmeye gayret edilen bir düşünsel yapıyı, “imkan”lar perspektifinden değerlendirmeyi de hedeflemektedir. 

Liste Fiyatı : 15,00 TL
Barkod:9799753521818
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:320
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2003
Kapak Türü:Karton
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:TürkçeKapat