Küreselleşme Sürecinde Kimlik ve Farklılaşma
Bookmark and Share
Etiketler:
Sosyoloji    Kimlik   

Küreselleşme Sürecinde Kimlik ve Farklılaşma

  • Küreselleşme modernleşmeye, teknolojik ve bilimsel ilerlemeye bağlı ve tersine çevrilemez sosyolojik bir olgu mu; yoksa ‘Yeni Dünya Düzeni’nin diğer bir adı mıdır?
  • Bu süreçte ulusal kimlik kayıp mı olmakta, yoksa yeni bir form mu kazanmaktadır?
  • Kimlik siyasetinin ve kimlik pazarlıklarının yoğunlaşması, maddeci modernizmin başarısızlığı olarak mı görülmelidir?
  • Kültür ve kimlik, sadece ‘Medeniyetler Çatışması’ söyleminde olduğu gibi yeni bir ayrımcılığın; Balkanlar’da olduğu gibi siyasal parçalanmanın ve etnik temizliğin aracı olarak mı görülmelidir?
  • Yeni (post-modern) kimliklerin özellikleri nelerdir?

Toplumsal ilişkilerin küresel ölçekte yoğunlaşmaya başladığı 1980’lerden itibaren sosyal bilimcilerin toplum algısı değişmiş, sosyal bilimlerin birçok temel kavramı yeniden tanımlanmaya başlamıştır. Ekonomi, siyaset, kültür vb. alanlarda kuramsal ve normatif yapıların büyük ölçüde işlevsizleştiği görülmektedir. İşlevsizleşen bu kuramsal ve normatif yapıların yerine, bugünü ve geleceği açıklayacak, düzenleyecek yeni yapılar oluşamamıştır. Küreselleşme sürecinde günümüzü ‘karmaşık’, geleceği ise ‘belirsiz’ olarak algılamaktayız.

Algımızın karmaşık ve belirsiz olduğu alanlardan biri de ‘kimlik’ konusudur. Kimlik, bir yandan farklı yaşam mekanlarından kozmopolit alanlara ve küresel şehirlere göç eden insanlarda belli bir topluluğa aidiyet duygusu yaratarak onların yaşamlarını zenginleştirirken, diğer yandan kamusal alanların parçalanmasına neden olabilmektedir? Evrensel insan hakları anlayışından destek bulan kültürel farklılıkları koruma ve kimlik arayışı ‘başkasına saygı’ ve ‘hoşgörü’ gibi insan hakları ilkeleri unutulduğunda, ötekine yaşama hakkı tanımayan ‘yıkıcı cemaatler’in oluşumuna neden olabilmektedir. Küresel ölçekte insani ilişkilerin yoğunlaştığı bir süreçte kimlik sorunu, esas olarak ‘farklılıklarla bir arada yaşama’nın yollarını bulma sorunudur.  

Küreselleşmeyi sosyolojik bir olgu olarak ele alan bu çalışmada, küreselleşme sürecinde kimlik arayışı, yaygın kimlik formları, ulusal kimliğin durumu ve kimlik temelli çatışmaların çözümlemesi ile ‘farklılıklarla bir arada yaşama’ imkânına katkıda bulunmayı amaçlayan öneriler yer almaktadır.

Liste Fiyatı : 15,00 TL
Barkod:9789753522236
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:304
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2005
Kapak Türü:Karton
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:TürkçeBu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Cevat Özyurt

Yazarın diğer kitapları

Barkod:9789753522236
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:304
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2005
Kapak Türü:Karton
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:Türkçe
Yazarın diğer kitapları
Kapat