Kültür Sosyolojisi
Bookmark and Share

Kültür Sosyolojisi

Kültür Sosyolojisine ve Metodolojisine Giriş

Bu kitap, modern kültüre kültür sosyolojisi açısından yaklaşan bir kılavuzdur. Kül- tür nedir ve nasıl ortaya çıkmaktadır? Modern kültür ve modernleşme nedir? Bu sorular, sosyolojik bir çerçeve içinde ele alınacaktır. Bu sorular, şu an gelenekselleş- miş olan “modern sosyoloji”de gündeme getirilemez. Bu nedenle bu kitap, alıştığı- mızdan farklı olarak bir sosyolojiye giriş kitabıdır. Kısacası, burada sunulan kültür sosyolojisi, politik olarak angaje olmuş ve dolayısıyla bu anlamda bir “eleştirel ku- ram” değildir. Öte taraftan bu çalışma tam tersine olağanüstü nitelikte eleştireldir; kültür sosyolojisi ve kültür eleştirisi yan yana durmaktadır.

“Bir şey kesin sayılır: Bu kitabı sosyoloji alanındaki meslektaşlarım için yazmadım. Geçmişte de böyle bir şeyi nadiren yapmışımdır. Çoğunlukla, sosyal bilimlerde hala yollarını bulmaya çalışan üniversite ve yüksek meslek eğitimi yapan öğrenci- lere yöneldim. Bunun yanında, henüz sosyolojiye inancını kaybetmemiş insanların bu kitabı okumalarını umut ediyorum.”

Liste Fiyatı : 17,50 TL
Barkod:9789944105460
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:288
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:Ekim 2013, 1. Baskı
Çeviren:Kadir Canatan
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:TürkçeBu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Anton C. Zijderveld

Yazar hakkında

21 Kasım 1937 yılında Endonezya’nın Malang şehrinde doğmuştur. Utrecht Üniversitesi’nde teoloji ve sosyoloji okudu. Altmışlı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde ünlü din sosyologu Peter L. Berger’in asistanlığını yaptı. 1966 yılında Leiden Üniversitesin’de doktorasını yapan Zijderveld altmışlı ve yetmişli yıllarda sosyoloji dalında New York’ta profesör asistanı, Montreal’da doçent, Tilburg’da profesör olarak çalıştı. 1985-2002 yılları arasında Rotterdam Erasmus Universitesi’nde görev yaparken aynı zamanda Montreal, Osaka ve Münih’te misafir hoca olarak dersler verdi. 2002 yılında emekli olan Zijderveld’in İngilizce ve Hollandaca dilinde 18 kitabı bulunmaktadır. Birçok kitabı Japonca, Almanca ve Türkçe’ye çevrilmiştir. Zijderveld, bazı dergilerde köşe yazarlığı yanında birçok sanat kuruluşunda yöneticilik görevi yapmış ve yapmaktadır. Amatör olarak piyano ve çello çalan Zijderveld 4 çocuk babası ve iki torun sahibidir.

Yazarın diğer kitapları

Barkod:9789944105460
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:288
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:Ekim 2013, 1. Baskı
Çeviren:Kadir Canatan
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:Türkçe
Yazarın diğer kitapları
Kapat