İlerleme ve Din
Bookmark and Share
Etiketler:
İlerleme    Din   

İlerleme ve Din

Karşılaştırmalı Medeniyetler Tarihi
  • Din, niçin medeniyetlerin en temel kaynağıdır?
  • Uyagrlık ile medeniyet neden aynı şeyler değildir?
  • Medeniyetleri birbirinden ayıran temel kurucu paradigmalar nelerdir?
  • İnsanlığın kültürel, düşünsel, sanatsal ve bilimsel birikiminin oluşmasında neden maddi uygarlık değil de kadim medeniyetler daha belirleyici olmuştur?
  • Bilim ve sanayileşme çağı, din’in değilde “ilerleme dini”nin çöküşüne niçin ve nasıl yol açmıştır?
  • Barbarlık, paganizm, sekülerizm ve maddi uygarlık arasında ne tür kopmaz ilişkiler vardır?
  • İlerleme Dini’nin Çöküşü.

Yakın bir geçmişe kadar “medeniyet” denilince sadece Batı uygarlığı anlaşılıyordu. Modernliğin seküler kavramlarının ve kurumlarının tartışılmaya ve aşılmaya başlanmasıyla birlikte bu çarpık anlayış terkedildi: Medeniyet değil, medeniyetlerden sözediyoruz artık. Huntington’ın “medeniyetler çatışması” tezi, bir analiz ve varoluş biçimi olarak medeniyetleri yeniden dünyanın gündemine getirdi. Bu süreç, insanlık tarihine, medeniyetlerin serüvenlerine ilgide yoğun bir artış gözlenmesine yol açtı. Ancak elimizde bu konuda özgün Türkçe metinler henüz yok.

İşte Dawson’ın metni, bu boşluğu dolduracak ve düşünce dünyamızda önemli tartışmaların ve açılımların yaşanmasına imkan tanıyacak öncü bir karşılaştırmalı medeniyetler çalışması. Dawson, bu kitabında, uygarlık’la (sivilizasyon) medeniyet’i birbirinden ayırt etmemizi mümkün kılan bir perspektif geliştirerek, ufuk ve zihin açıcı bir medeniyetler tasnifi ve incelemesi sunuyor bize.

Karşılaştırmalı bir dinler, kültürler, medeniyetler ve düşünce tarihi çalışması olması; seküler Batı uygarlığının kapsamlı ve bütüncül bir perspektifle eleştirel tarihini sunması; tüm dünyayı sekülerleştirme ve aynileştirme kaygısı ile hareket eden Batı uygarlığının insanlığı yeni-paganizm biçimlerinin eşiğine getirme tehlikesi taşıdığına yaklaşık bir asır öncesinden dikkat çekmesi gibi nedenlerle Dawson’ın bu çalışması, hem metodolojik bakımdan, hem de sunduğu argümanlar bakımından düşünce dünyamıza yepyeni açılımlar kazandıracağına inanıyoruz. 

Liste Fiyatı : 20,00 TL
Barkod:9799753521726
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:252
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2003
Çeviren:Yusuf Kaplan, Aylin Doğan
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:TürkçeBu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Christopher Dawson

Barkod:9799753521726
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:252
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2003
Çeviren:Yusuf Kaplan, Aylin Doğan
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:Türkçe
Kapat