Fiziksel Realite Meselesine Giriş
Bookmark and Share

Fiziksel Realite Meselesine Giriş

  • Tabîat İlimleri'nin yansıttığı "Fiziksel Realite"yi kavramak için nelere ihtiyaç vardır?
  • Pozitif İlimlerin kriterleri nelerdir?
  • "Fiziksel Realite"yi nasıl bir filtrenin ardından algılamaktayız?
  • Kuantum Mekaniği'ne göre "Fiziksel Realite" neden klâsik "Fiziksel Realite"den farklıdır?
  • Görünen ya da algılanan "Fiziksel Realite"nin ardında bir başka realite yâni "Fiziksel Realite"nin bir de bâtınî vechesi var mıdır?

Tabîat İlimleri'nin sihrine kapılan, ama bunlar hakkındaki bilgileri çoğu kere avâm için yazılmış olan vülgarize kitapların düzeyini aşmayan ve Tabîat İlimleri'nin: 1) tanımı, 2) içeriği, 3) yapısı, 4) nitelikleri, 5) sınırları, 6) dayandığı dogmalar, 7) metodolojisi, 8) stratejisi, 9) paradigmaları, 10) diyalektiği, 11) araçları, 12) gelişim evreleri, 13) deontolojisi, 14) kendine özgü mitos'ları, ve özellikle de 15) epistemoloji'si hakkında sağlam bir bilgiye sâhip olmayan kimselerin: 1) Tabîat İlimlerinin realitesi hakkında da 2) Tabîat İlimleri aracılığıyla idrâk ettiğimiz Fiziksel Realite hakkında da kendi vehimlerinden kaynaklanan isâbetsiz hükümlere varmaları doğaldır.

Bu kitabın amacı: 1) söz konusu realitenin idrâkini mümkün kılan ve ama aynı zamanda da sınırlandıran kavramları ve araçları ve 2) bunların ihdâs ettikleri bâzı spesifik meseleleri takdîm etmekten ibârettir. Bu amaçla Tabîat İlimlerini karakterize eden: "Nedensellik (İllîyet) İlkesi", "Belirlilik (Determinizm) İlkesi", "Ölçülebilirlik İlkesi", "Tutarlılık (ya da Çelişmezlik) İlkesi" ve "Yanlışlanabilirlik (ya da K.R. Popper) İlkesi" de irdelenmekte ve Kuvantum Mekaniği'nin klâsik "Fiziksel Realite"yi deforme eden vecheleri tartışılmaktadır.

Liste Fiyatı : 10,00 TL
Barkod:9789753522144
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:140
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2005
Kapak Türü:Karton
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:TürkçeBu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Ahmet Yüksel Özemre

Barkod:9789753522144
Boyut:13.5x21
Sayfa Sayısı:140
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2005
Kapak Türü:Karton
Kağıt Türü:2. Hamur
Dili:Türkçe
Kapat