Elli Çağdaş Düşünür
Bookmark and Share

Elli Çağdaş Düşünür

Yapısalcılıktan Postmoderniteye
  • 19. yüzyıldan 21. yüzyıla ve özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası batı felsefesi ve sosyolojisinde ne türden değişimler yaşanmıştır?
  • Yapısalcılık, modernite, feminizm, göstergebilim, post-marksizm, postmodernite vs. kategorilerinde anahtar role sahip düşünürler kimlerdir?
  • Elli anahtar çağdaş batı düşünürü tanımak için hangi külliyatlar okunmalıdır?


Bu kitapta, John Lechte hem yapısalcı kuramın gelişimi hem de bu yönelişe karşıt anahtar düşünürler üzerine odaklanıyor. John Lechte, elli başlığın her birinde, karmaşık düşünceleri olağanüstü bir açılıkla ustaca aydınlatıyor. Yazar ayrıca daha ileri okumalar yapmak için kapsamlı bibliyografik bilgi ve metin önerileri de sunuyor.

Yapısalcılıktan Postmoderniteye Elli Çağdaş Düşünür, bize erken yapısalcılıktan başlayarak post-yapısalcılık, göstergebilim, post-marksizm ve Annales tarihinden, modernite ve post-moderniteye doğru rehberlik ediyor. Kitapta diğer başka düşünürlerin yanı sıra Bakhtin, Freud, Bourdieu, Chomsky, Derrida, Lacan, Kristeva, Saussure, Irigaray ve Kafka hakkında bölümler var. Dilin kavranış tarzını değiştiren edebi figürler de felsefeciler, dilbilimciler, sosyal kuramcılar, feministler ve tarihçilerle birlikte ele alınmakta.

John Lechte, edebiyat, sanat ve felsefedeki yeni gelişimleri açıklarken, okuyucunun savaş sonrası düşünce ve kültürün temelini oluşturan öğeleri derin bir biçimde anlamasına yardımcı olmakta.

Liste Fiyatı : 25,00 TL
Barkod:9759783522513
Boyut:15x23
Sayfa Sayısı:448
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2006
Çeviren:Barış Yıldırım
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:İthal Kağıt
Dili:TürkçeBu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

John Lechte

Barkod:9759783522513
Boyut:15x23
Sayfa Sayısı:448
Basım Yeri:İstanbul
Basım Tarihi:2006
Çeviren:Barış Yıldırım
Kapak Türü:Karton Kapak
Kağıt Türü:İthal Kağıt
Dili:Türkçe
Kapat