Değişim Sosyolojisi
Bookmark and Share

Değişim Sosyolojisi

Şüphesiz değişme her alanla ilgilidir. Çünkü bütün varlıklar; var olma, varlığını sürdürme ve son bulma sürecinden geçmektedirler. Bu basamaklar arasındaki farklı düzeylerdeki devinim değişmeyi meydana getirmektedir. Değişim elbette canlılar ve toplumlar için taşın ve toprağın dönüşümünden daha fazla bir öneme sahiptir. İnsanlığın başından beri toplumların oluşup çökmeleri, düşünenlerin dikkatini çekmiş olmalıdır. Toplum üstüne düşünce Sorokin’in ifadesiyle bunalımlı dönemlerde daha bir önem kazanmıştır.

Elinizdeki eser, sosyolojik açıdan değişmeyi ele almakta iki düzine civarındaki temel soruya bir cevap bulmaya çalışmaktadır. Özel türden bir değişim sorununu çözme yerine toplumu değişim açısından okuma yollarını göstermektedir. Bu çerçevede:

- Genel olarak değişmenin ne olduğu,

- Toplumsal değişmenin nitelikleri,

- Toplumsal değişmenin türleri ve fizyonomisi,

- Değişmeyi açıklamak için ileri sürülen değişim kuramlarının ne söyledikleri,

- Değişimin önündeki engeller ve değişime gösterilen tepki biçimleri,

- Değişim paradigmaları,

- Bazı önemli olgusal ve kurumsal değişmeler,

- Dönüşüm ve örnekleri,

- Toplumsal kuruluş ve yıkılışların açıklanması,

gibi sorunlara eğilmiş bulunmaktadır. Öncelikle akademik dünyaya hitap ediyorsa da eser, değişime her ilgi duyanın anlayabileceği bir dilde yazılmıştır.

Liste Fiyatı : 22,00 TL
Barkod:9789944105903
Boyut:15x23 cm
Sayfa Sayısı:320
Basım Yeri:İstanbulBu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Mustafa Aydın

Yazar hakkında

1950 Konya doğumlu ve yine Konya Yüksek İslâm Enstitüsü mezunu. İki yıl İstanbul’da basın¬da ve beş yıl da orta öğretimde öğretmen olarak çalıştıktan sonra 1985 yılında Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak geçti. Din Sosyolojisi alanında, 1987 yılında Yüksek Lisans, 1991 yılın¬da da doktorasını tamamladı. Kurumlar Sosyolojisi alanında 2005’te Doçent, 2010 yılın¬da da Profesör oldu. Hâlâ aynı bölümde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Mustafa Aydın’ın Umran, Bilgi ve Hikmet, Tezkire, Stratejik Düşünce gibi değişik dergilerde yayınlanmış pek çok makalesinin yanında İslâm’ın Tarih Sosyolojisi, Siyasetin Sosyolojisi, Bilgi Sosyolojisi, Moderniteye Dışarıdan Bakmak, Gençliğin Sosyal ve Dini Değerleri, Kur’ani Kavramlar, Güncel Kültürde Temel Kavramlar adlarını taşıyan kitap¬ları vardır.

Yazarın diğer kitapları

Barkod:9789944105903
Boyut:15x23 cm
Sayfa Sayısı:320
Basım Yeri:İstanbul
Kapat